Kamień Filozoficzny

Książka, wydana w Anglii już jakiś czas temu, zrobiła furorę wśród młodych czytelników, przy wtórze pochwalnych ocen krytyki. Jej powodzenie porównywano między innymi do sukcesu „Alicji w Krainie Czarów”.
Powieść oparta jest na następującym pomyśle – pewnego dnia w drobnomieszczańskiej angielskiej rodzinie, do obrzydliwości normalnej, zaczynają się dziać rzeczy nietypowe i – co tu dużo mówić – czarodziejskie. Podobne tajemnicze zjawiska obserwować można w całym mieście. Są one związane z osobą siostrzeńca opisywanej rodziny. Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry’ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Harry nie spodziewał się, że można latać na miotle, znać bardzo pożyteczne zaklęcia i nosić pelerynę-niewidkę. Gdy żywioł baśniowy rozpęta się na dobre, wyjdzie na jaw, że chłopiec odegra w historii rolę bohatera walczącego ze złem. Gros akcji toczy się w szkole dla czarodziejów, do której Harry ku swemu zaskoczeniu i niepomiernemu szczęściu został przyjęty.
Czytelnik może dowiedzieć się, jak wygląda mundurek adepta magii, jakie są zasady rozgrywania piłkarskich meczy na miotłach, które wzbudzają namiętności uczniów i profesorów, jak czarodzieje grają w szachy etc. Powieść opowiada o przewadze świata czarów i baśni nad zrutynizowanym i ponurym światem mieszczańskich nudziarzy, których nazywa się tu „mugolami”. Harry Potter i kamień filozoficzny to pierwsza książka z zakrojonej na siedem tomów serii angielskiej pisarki Joanne Rowling. Trzy do tej pory wydane tomy zajmują pierwsze miejsca na światowych listach bestsellerów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s