Saga „Zmierzch”

Zmierzch – seria powieści amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Opowiada o przygodach Belli Swan, która po przeprowadzce do miasteczka Forks w stanie Waszyngton zakochuje się w wampirze Edwardzie Cullenie.

W wywiadzie przed wydaniem Przed świtem Stephenie Meyer powiedziała, że poszczególne tomy cyklu zawierają odniesienia fabularne do kilku jej ulubionych powieści.

  • Zmierzch zawiera odniesienia do Dumy i Uprzedzenia autorstwa Jane Austen oraz do „Dziwnych Losów Jane Eyre” autorstwa Charlotte Brontë
  • Księżycu w nowiu znajdziemy odniesienia do Romea i Julii – sztuki Williama Szekspira
  • Zaćmienie zawiera odniesienia do Wichrowych Wzgórz, dzieła Emily Bronte
  • Przed Świtem do dwóch dzieł – Snu Nocy LetniejKupca weneckiegoWiliama Szekspira

Miejsce akcji:

Akcja głównie dzieje się w mieście Forks w stanie Waszyngton, gdzie zamieszkuje główna bohaterka Bella Swan wraz z ojcem Charliem. Inne miejscowości ze stanu Waszyngton wspomniane w sadze to : Port Angeles, Portland, Olympia, Seattle oraz La Push.

W pierwszej części – Zmierzchu akcja toczy się również w rodzinnym mieście Belli: Phoenix w stanie Arizona, gdzie Swan zostaje wywieziona przez Cullenów.

Volterra (Włochy) jest miejscem wspomnianym w drugiej części – Księżycu w nowiu kiedy Edward postanawia popełnić samobójstwo. Następnym miejscem jest Jacksonville w stanie Floryda z trzeciej części sagi Zaćmienie kiedy Swan wraz z ukochanym odwiedza swoją matkę. W czwartej części Przed świtemfikcyjna „Wyspa Esme” jest zlokalizowana gdzieś w okolicach Brazylii.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s